A kültéri egység elhelyezése nem csak esztétikai kérdés
A légkondicionáló berendezés kültéri egységét gyakran „oda rakjuk, ahol nem zavar” – de ez a hozzáállás hosszú távon problémákhoz vezethet. Ha például túlságosan napos helyre kerül, az extrém melegben csökkentheti a hatékonyságot. Árnyékos, jól szellőző helyre lenne érdemes tenni, ahol nem zavarja sem a pihenést, sem a közlekedést. Fontos szempont az is, hogy legyen könnyen hozzáférhető a karbantartáshoz. Ha túl magasan van, vagy zsúfolt sarokba kerül, a szerelő később létrán, nehezen fogja elérni – ez növeli a munkadíjat is. Már a tervezéskor érdemes egyeztetni a klímaszerelővel, mert ő pontosan meg tudja mondani, melyik falfelület ideális.
Zaj, csöpögés, hő – amivel nem számolunk előre
A kültéri egység hőt ad le, és zúg – még akkor is, ha modern és halk típus. Ezért nem szerencsés a hálószoba ablaka alá vagy egy terasz közelébe elhelyezni, különösen, ha ott pihenni vagy étkezni szeretnél. Ráadásul a kondenzvíz is csöpöghet belőle, ami zavaró lehet, ha járda vagy teraszburkolat van alatta. Van, ahol a csapadékvíz-elvezetésbe is be lehet kötni, de ez is tervezést igényel. Nem utolsósorban: ha nem jól választod meg a helyét, a ház esztétikáját is rontja majd, és az értékéből is levonhat a jövőbeni eladásnál. Érdemes a kültéri egységhez falikonzolt vagy stabil alapot is tervezni, mert ez befolyásolja a gép élettartamát.
A beltéri egység helye még több kompromisszumot hoz
A beltéri egységet is hajlamosak vagyunk „valahová feltenni” – de ha rossz helyre kerül, nem fog megfelelően hűteni vagy fűteni. Ha túl közel van egy sarokhoz, vagy egy beugróhoz, nem tudja egyenletesen eloszlatni a levegőt. Ha ágy fölé kerül, huzatérzetet okozhat. A legjobb, ha nyílt térben, lehetőleg a szoba hosszabbik falán helyezkedik el, úgy, hogy szabadon tudjon dolgozni. Érdemes már a villamos tervek készítésekor jelezni, hol lesz a beltéri egység, hogy a konnektor és a vezérlőpanel is kézre essen, ne kelljen hosszabbítót vagy toldókat használni. Ez nemcsak kényelmesebb, hanem biztonságosabb is.
Mennyibe kerül egy légkondicionáló – és mitől függ az ár?
A légkondicionáló ára számos tényezőtől függ: mekkora teljesítményre van szükség, milyen márkát választasz, és milyen extra funkciókat szeretnél (például fűtés, wifi, szűrők). Egy megbízható split klíma szereléssel együtt már 300–400 ezer forint körül elérhető, de a prémium kategória másfél-kétmillió forintba is kerülhet. A választásban érdemes szakemberre hagyatkozni, különösen, ha több helyiséget szeretnél klimatizálni. A BudaKlíma például nemcsak beszerelést vállal, hanem segít megtervezni is a klíma helyét, és olyan tanácsokat adnak, amiket egy laikus nehezen tudna kitalálni. Ez sokszor megkímél attól, hogy később át kelljen alakítani a rendszert – vagy hogy bosszankodj a rossz elhelyezés miatt.
A csövek, vezetékek útvonala sokkal fontosabb, mint hinnéd
Egyes házakban utólag kell vésni, burkolatot bontani, falat fúrni – mert a csöveknek és vezetékeknek nincs kialakított útvonaluk. Ha most építkezel, ezt könnyen elkerülheted. A klíma beltéri és kültéri egységeit összekötő csőpár, illetve a kondenzvíz-elvezetés útvonalát is jó előre meg kell tervezni. Ha ez nem történik meg, a legkézenfekvőbb útvonal kerül kivitelezésre – ami lehet, hogy a nappaliban vagy az előszobában fut végig a falon, nem túl esztétikusan. Egy jól elhelyezett süllyesztett csődoboz, vagy egy gondosan kiválasztott kábelcsatorna viszont észrevétlenül elrejtheti az egész rendszert. A légkondi nem kell, hogy rontsa a lakás összképét – csak előre kell gondolkodni.
A klíma már nem luxus, hanem alapfelszereltség
Egyre több új építésű házban már eleve be van tervezve a klímaberendezés helye, és ez nem véletlen. A nyári hőhullámok már nem ritkák, és sokkal nehezebb egy hőszigetelt, zárt nyílászárós házat természetes módon lehűteni. A klíma ma már nem luxus, hanem alapfelszereltség – és ha jól választod meg a helyét, akkor valóban a komfortot fogja szolgálni, nem bosszúságot okozni. Fontos szempont a jövőre nézve is: ha eladásra kerül az ingatlan, sokkal jobb értéket képvisel majd, ha a hűtő-fűtő rendszer jól átgondolt és esztétikusan beépített. Ez is egy olyan részlet, amiben megmutatkozik, mennyire átgondolt volt az egész építkezés.