De nem mindenkinek van meg minden bölcsességfoga a 25. születésnapjára. Miért van ez?
Tudtad, hogy néhány ember egyszerűen nincs is bölcsességfoga? Korai őseink számára a 32 fog határozott előnyt jelentett, hiszen szükségük volt a kemény levelek, gyökerek és a nyers hús rágásának képességére.
De miután az ember elkezdett főzni, már nem volt szükségünk ezekre a fogakra. Ehelyett nagyobb agyra volt szükségünk. Következésképpen koponyánk szerkezete az idők során megváltozott, az állkapocs egyre szűkebbé vált.
Szakértői becslések szerint ma már 35 százalékunknak egyáltalán nem fejlődik ki a harmadik őrlőfogunk. Egyes tudósok úgy vélik, hogy a harmadik őrlőfogak végül teljesen eltűnhetnek.
A bölcsességfogak van, hogy már késői felnőttkorban bukkannak elő
Az a tény, hogy a harmadik őrlőfogaid 25 évesen nem jöttek ki, nem feltétlenül jelenti azt, hogy később sem fognak. Egyes betegeknél ezek a fogak sokkal későbbi életükben jelenhetnek meg.
A tudósok még nem tudták megmagyarázni, miért történik ez, de a bölcsességfog évekkel vagy akár évtizedekkel a szokásos időkeret után is megérkezhet. Sok fogorvos és szájsebész mesél olyan 50-es, 60-as vagy annál idősebb betegekről, akiknek a harmadik őrlőfogai éppen most kezdenek kitörni. Ebben az esetben mindenképp jól jöhet egy szájsebészeti klinika.
Mikor „érhetnek” meg a bölcsesség fogaid?
Ha a harmadik őrlőfogaid a 20-as éveid elejéig nem jelentek meg, akkor később is megjelenhetnek, vagy egyáltalán nem jelennek meg életed folyamán.
De egy harmadik, valószínűbb lehetőség az, hogy a bölcsességfogaid érintettek. Más szóval, az állkapocsnak nincs elég helye a kitörésükhöz, így a fogak az íny alatt szorulnak be. 10 emberből kilencnek van legalább egy sérült bölcsességfoga. Ha egy fog nem tud kijönni, ferdén nőhet, és károsíthatja a közeli egészséges fogakat.
Folyadékkal telt ciszták is kialakulhatnak, ami csont- és arcidegkárosodáshoz vezethet. És bár egyesek nem tapasztalnak tüneteket az ütközött fogak miatt, sokuknál súlyos fájdalom, valamint duzzanat és vérzés jelentkezik az ínyben.
Az érintett harmadik őrlőfogakat a lehető leghamarabb el kell távolítani, hogy elkerüljük ezeket és más súlyos fogászati szövődményeket. Szájsebészek azt javasolják, hogy minden fiatal felnőtt végezzen bölcsességfog-vizsgálatot és értékelést ezen potenciálisan súlyos kockázati tényezők állapotának meghatározására.
A kihúzást néha megelőző egészségügyi intézkedésként javasolják, még akkor is, ha a fogakat nem érinti!