Így élheted túl a vizsgaidőszakot
E tippek némelyike simán csak „józan észnek” hangzik, és az önmagunkra való odafigyelés fontosságára vonatkozik. Más tippek pedig a tanulásmódszerével foglalkoznak.
Mindkét típus fontos, és segít abban, hogy jobban tanulj, és jobban teljesíthess a vizsgákon.
1. Kezd el a felkészülést korán
Semmi sem helyettesítheti a korai felkészülést. Elegendő időt kell hagynod magadnak, hogy átnézd mindazt, amit tanultál, és megbizonyosodj arról, hogy megérted (vagy körbe kell olvasni a témát, vagy segítséget kérni, ha nehézségekkel küzdesz). Az utolsó pillanatban való magolás sokkal kevésbé produktív.
Ideális esetben tekintsd át az egyes témákat menet közben, és győződj meg arról, hogy teljesen megértetted, mivel ez sokkal könnyebbé teszi a feldolgozást. Végső soron a legjobb tipp az, ha keményen tanulsz és ismered a tárgyat, és a korai felkészülés a legjobb módja ennek elérésére. Az a legjobb, ha nem a vizsgaidőszak előtt kezdesz bele az őrült készülődésbe, hanem folyamatosan óráról-órára próbálod elsajátítani az anyagot.
2. Szánj rá elegendő időt
Szinte biztos, hogy egyes tantárgyakat könnyebbnek fogsz találni, mint másokat. Azt is tapasztalni fogod, hogy egyes témákban több átdolgoznivalód van, mint másokon.
Érdemes időt szánni a lektorálás megtervezésére, és mérlegelni, hogy mennyi időre lehet szükséged az egyes tantárgyakhoz.
Hasznos azt is figyelembe venni, hogy minden nap mikor és mennyi időt tervezel tanulással tölteni. Mennyi időt tudsz majd kigazdálkodni egy nap? Milyen egyéb kötelezettségeid vannak a tanulmányi időszak alatt?
Tervezze meg a felkészülést úgy, hogy a lehető legjobban használd fel idődet. Melyik a legjobb napszak a számodra – reggel, délután vagy este? Tudsz-e többet olvasni bizonyos időpontokban? Ez segít átfogóan megtervezni, mit szándékozol tenni, bár mindig ügyelj arra, hogy elég rugalmas legyél ahhoz, hogy később alkalmazkodj, ha a körülmények megváltoznak.
3. Vigyázz magadra a tanulás és a vizsgaidőszak alatt
Jobban fogsz tudni dolgozni, ha egészségesen táplálkozol, és sokat alszol. Ez vonatkozik mind a vizsgaidőszakra, mind a felkészülésre. A gyorsételeken túlélni nem jó ötlet.
Tanulás közben is érdemes rendszeres testmozgást végezni. Egy gyors séta vagy egy erőteljesebb testmozgás megmozgatja a vérkeringést, és biztosítja, hogy jobban tudj koncentrálni.
4. Változtass a felkészülési technikádon
Azt mondják, hogy a változatosság az élet fűszere, és minden bizonnyal segít a tanulásban is. Mindig ugyanazt csinálni, például átolvasni a jegyzeteid egy témában, valószínűleg meglehetősen unalmas. Fűszerezd meg a felkészülési időszakot különböző gyakorlatok és technikák kipróbálásával. A jegyzetek átolvasásának alternatívái a következők:
Gyakorló dolgozatok és kérdések készítése, hogy teszteld tudásod (tanáraid vagy oktatóid valószínűleg nagyon szívesen megjelölik ezeket, ha szépen felteszed őket);
Gondolattérképek vagy egyéb összefoglaló diagramok rajzolása, hogy teszteld, mire emlékszel, majd összevesd azokat a jegyzeteiddel. Figyeld meg, hol hagytál ki részleteket, vagy hol vannak hiányosságok, és menj vissza, és tekintsd át ezeket a területeket; és
Beszélgetőcsoport szervezése néhány baráttal egy adott kérdés vagy terület átgondolására.
5. Változtasd meg a helyszíneket
A tanulás helyének megváltoztatása – például a szoba, az iskolai vagy főiskolai könyvtár, egy csendes kávézó vagy valaki más háza – szintén jól jöhet, ha úgy érzed megakadtál.
Kutatások kimutatták, hogy ez segíthet javítani a memória megtartását. Nem világos, hogy miért, de a javaslat az, hogy az agy kapcsolatot teremtsen a háttér és a tanulmányozott anyag között: a több különböző kapcsolat megkönnyíti a dolgok megjegyezését.
6. Tarts rendszeres szüneteket
Nem tudsz szilárdan 8 órát dolgozni. Valójában nagyon nehéz egy óránál tovább koncentráltan dolgozni.
Előfordulhat, hogy néhány napon többet is megtehetsz, de többnyire egy-másfél óra a határ, mielőtt szünetre lenne szükséged.
7. Ismerd meg a vizsgát
Győződj meg róla, hogy megnézted a korábbi vizsgák kérdéseit. Ez biztosítja, hogy felkészült lehess a vizsgára, legyen szó feleletválasztós, rövid válasz vagy esszé kérdésekről.
Tudod, mit kell tenned: például hány kérdésre kell válaszolnod az egyes szakaszokból? Természetesen továbbra is el kell olvasnod a papíron található utasításokat, és meg kell győződnöd arról, hogy megegyezik, de ez segít abban, hogy jobban felkészülhess előre.
Ami még fontosabb, győződj meg arról, hogy a megfelelő típusú kérdéseket gyakoroltad, és tudd, mit várnak el a „jó” és a „rossz” választól.
8. Győződj meg arról, hogy ismered a vizsga gyakorlati részleteit
Például:
Hol lesz megtartva?
Mikor kezdődik, és mikor kell odaérni?
Ha egy kis távolságot kell utaznia, mennyi idő alatt kell elindulnia?
Mire van szükséged magaddal vinni?
Győződj meg arról is, hogy tudd, mit kell tenned, ha valami elromlik. Előfordulhat például, hogy aznap beteg leszel, vagy dugóba kerülsz, és tudnod kell, kihez fordulj.
És végül…
Mindannyiunknak más a munkamódszere, és ez magában foglalja a vizsgákra való felkészülést is.
Ahogy egyre tapasztaltabb leszel a vizsgák letételében, megtalálod a számodra legmegfelelőbb módszereket, és megtanuld a legjobb felkészülést. Addig is ezek a tippek jó kiindulópontot adnak a tanuláshoz. És ha megünnepelnétek a sikeres vizsga időszakot, vacsorahelyszínek Budapesten mindig rendelkezésetekre állnak a legnagyobb bulira!
Sok szerencsét!